The Daily Bulletin

Alert:

testing.

Wednesday July 06, 2022

current weather

Congratulations to Class 124
June 16, 2022

Forty- seven cadets graduated from the Walters State Regional Law Enforcement Academy on June 10. These cadets mark the 124th class at the academy.

Based at the college’s Niswonger Campus in Greeneville, the academy is an intensive 
nine-week, 480-hour program. Upon completion, students are awarded the technical certificate in Basic Law Enforcement Officer Education and are eligible to apply for certification by the Police Officers Standards and Training Commission as a certified peace officer in the state of Tennessee after being employed by a law enforcement agency.

The program is part of the East Tennessee Regional Law Enforcement Academy established at Walters State by the POST Commission. It is also part of the college’s Public Safety Center of Emphasis, a designation recognizing its outstanding record in career preparation.

Awards were given recognizing outstanding performance in the academy as follows:

 

Academic Award: Nicholas Fugate, Bristol TN Police Department

Defensive and Tactical Driving: Austin Johnson, Sullivan County Sheriff’s Office

Defensive Tactics: Martin Pittman, Scott County Sheriff’s Office

Firearms: Vincent Steele, Gallatin Police Department

Best Athlete: Daniel Zimmer, Mt Juliet Police Department

David Purkey Leadership Award: Ryan Fleming, Loudon County Sheriff’s Office

Charles Edward Baskette Memorial Award for Courage and Determination: Rachel Parr,
   Sewanee Police Department

Tennessee Sheriffs’ Association Award: David Morse, Montgomery County Sheriff’s Office

Tennessee Association of Chiefs of Police Award: Samuel Lacks, Gallatin Police Department

 

ANDERSON COUNTY: Dennis Simpson Jr., Andersonville, UT Medical Center Security; Christopher Littrell, Clinton, Sevier County Sheriff’s Office.

BLOUNT COUNTY: Derek Daugherty, Maryville, UT Medical Center Security.

CARTER COUNTY: Erin Potter, Elizabethton, Elizabethton Police Department.

CLAIBORNE COUNTY: Dylan Keck, Tazewell, Student.

COCKE COUNTY: Leahla Davis, Newport, Newport Police Department.

DAVIDSON COUNTY: Daniel Zimmer, Nashville, Mt. Juliet Police Department.

DEKALB COUNTY: Mia Godinez, Smithville, Lebanon Police Department.

FRANKLIN COUNTY: Calem Knight, Sewanee, Sewanee Police Department; Dustin Cook, Winchester, Dechard Police Department.

GREENE COUNTY: Terry Henry, Mohawk, Morristown Police Department.

HAMBLEN COUNTY: James Bode, Morristown, Jefferson County Sheriff’s Office.

HAWKINS COUNTY: Robert Bowlin, Church Hill, Sullivan County Sheriff’s Office; Michael Marecic, Rogersville, Morristown Police Department.

JEFFERSON COUNTY: Winfred Ramsey, New Market, New Market Police Department.

JOHNSON COUNTY: Jonathan Lunceford, Mountain City, Johnson County Sheriff’s Office.

KNOX COUNTY: Ryan Fleming, Knoxville, Loudon County Sheriff’s Office; Austin Gann, Knoxville, Union County Sheriff’s Officer; Chad Helton, Knoxville, Union County Sheriff’s Office.

MONTGOMERY COUNTY: Allison House, Clarksville, Stewart County Sheriff’s Office; Alexis Maher, Clarksville, Montgomery County Sheriff’s Office; David Morse, Clarksville, Montgomery County Sheriff’s Office; Connor Ryherd, Clarksville, Montgomery County Sheriff’s Office.

RUTHERFORD COUNTY: Aaron Lyons, Christiana, Lebanon Police Department.

SCOTT COUNTY: Aimee Dewitt, Oneida, Scott County Sheriff’s Office; John Smith, Oneida, Scott County Sheriff’s Office; Nathaniel Williams, Oneida, Scott County’s Sheriff’s Office; Martin Pittman, Robbins, Scott County Sheriff’s Office.

SEVIER COUNTY: Brian Harris, Sevierville, Sevier County Sheriff’s Office.

STEWART COUNTY: Kyle Farrington, Dover, Dover Police Department.

SULLIVAN COUNTY: Austin Johnson, Bristol, Sullivan County Sheriff’s Office; Jared Shelton, Bristol, student; Brandon McCready, Kingsport, Sullivan  County Sheriff’s Office.

SUMNER COUNTY: Samuel Lacks, Bethpage, Gallatin Police Department; Katherine House, Westmoreland, Gallatin Police Department.

UNICOI COUNTY: Chad Owen, Erwin, Unicoi County Sheriff’s Office.

WASHINGTON COUNTY: Jeffery Roberts, Jonesborough, Unicoi County Sheriff’s Office.

WILSON COUNTY: Kenneth Bowles, Lebanon, Gallatin Police Department; Vincent Steele, Lebanon, Gallatin Police Department; Stacie Young, Lebanon Police Department; Michael Long, Mt. Juliet, Mt Juliet Police Department; James Fuller, Watertown, Watertown Police Department.

 

Out-of-State Graduates

ALABAMA: Rachel Parr, Bridgeport, Sewanee (TN) Police Department.

KENTUCKY: James Coffee, Corbin, Campbell County (TN) Sheriff’s Office; Cody Stephens, Stearns, Jellico (TN) Police Department.

VIRGINIA: Nicholas Fugate, Abingdon, Bristol (TN) Police Department.